The TPSD227M010R0100 is belongs to TPS series of electrolyte capacitors. These capacitors have many sizes with different technical parameters, 14 case sizes available. It is a ceramic capacitor, which is made of low ESR series of robust Mn02 solid. The CV range is from 0.15μF to 1500μF / 2.5V to 50V. So it is widely used in power supply application.
Parametrics
Specifications: (1)Capacitance Range: 0.15μF to 1500μF; (2)Capacitance Tolerance: ±10%; ±20%; (3)Rated Voltage (VR) ≦+85°C: 2.5 4 6.3 10 16 20 25 35 50; (4)Category Voltage (VC) ≦+125°C: 1.7 2.7 4 7 10 13 17 23 33; (5)Surge Voltage (VS) ≦ +85°C: 3.3 5.2 8 13 20 26 32 46 65; (6)Surge Voltage (VS) ≦+125°C: 2.2 3.4 5 8 13 16 20 28 40; (7)Temperature Range: -55°C to +125°C; (8)Environmental Classification: 55/125/56 (IEC 68-2); (9)Reliability: 1% per 1000 hours at 85°C, VR with 0.1Ω/V series impedance, 60% confidence level; (10)Termination Finished: Sn Plating (standard), Gold and SnPb Plating upon request; (11)Meets requirements of AEC-Q200.
Features
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 TPSD227M010R0100 |
 AVX |
 Tantalum Capacitors - Solid SMD 220uF10V 20% L ESR |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||
 TPSD106K035A0300 |
 AVX |
 Tantalum Capacitors - Solid SMD 35volts 10uF 10% |
 Data Sheet |
 TPSD106K035H0125 |
 Tantalum Capacitors - Solid SMD 10uF 35V 10% L ESR |
 TPSD106K035H0300 |
 TPSD106K035P0300 |
 TPSD106K035R0125 |
 TPSD106K035R0300 |